• 0541 468 09 46
  • info@reyyanstone.com

Reyyan Stone

Pres ve Harman Tuğla

Yapı ve dekorasyon malzemelerinden olan pres ve harman tuğla genellikle duvar inşa etmek için kullanılan dikdörtgen prizma şeklindeki cisimlerdir. Bunlardan harman tuğla tarihi milattan öncesine dayanan ve kilin harç ile birleşiminden oluşan tuğla çeşididir

Pres ve Harman Tuğla

Yapı ve dekorasyon malzemelerinden olan pres ve harman tuğla genellikle duvar inşa etmek için kullanılan dikdörtgen prizma şeklindeki cisimlerdir. Bunlardan harman tuğla tarihi milattan öncesine dayanan ve kilin harç ile birleşiminden oluşan tuğla çeşididir. Eski köy evlerinde ve tarihi yapılarda rastlanması mümkün olan tuğla çeşidi günümüzde otantik yapı sevenler tarafından da çokça tercih edilmektedir. Pres tuğla ise genellikle delikli olan, bulunduğu yapıya retro bir hava katması ile yapı malzemesi olmasının yanında önemli bir dekoratif parçadır.
   
Pres ve harman tuğla yapı duvarlarında, bahçe duvarlarında, şöminelerde, fırın yapımında ve park düzenlemelerinde kullanılmaktadır. Pres tuğla genellikle küçük delikler barındırarak içindeki hava ile doğal bir izolasyon sağlamaktadır. Harman tuğla ise deliksiz yapısı ve sıkı örülmesi ile içerde bulunan ısıyı koruma görevi üstlenmektedir. Bir zamanların en çok tercih edilen malzemesi olan harman tuğla kullanımı minimuma düştükten sonra restorasyon çalışmalarında tekrar ortaya çıktı. Doğal görünümlerinin cam, ahşap gibi malzemelerle çok uyumlu olması ve kendi renginin farklı bir hava yaratması sebebiyle yapılarda modernizm sembolü oldu. Özellikle reklam ofisleri gibi ilgi uyandırmak isteyen yapılarda görmek mümkündür. Ayrıca yeni yapılan cafe, bar gibi ticari işletmelerde ışıklandırma ile hoş bir görüntü sağladığını görebilmekteyiz.
   
Pres tuğla sıkıştırılma sonucu elde edildiği için pek çok şekilde bulunabilmektedir. Dikdörtgen prizma genellemesi olan tuğla farklı geometrik şekillerde de elde edilebilir ve buna uygun yerlerde kullanılabilir. Bulundukları yapıda güzel görünüm ve ısı konusunda destek sağlayan malzemeler olan pres ve harman tuğla boya ve sıva gibi işlerle uğraşmaya da son veriyor. Zaten şık bir görüntü sunması sebebiyle sıva konusunda ekstra iş çıkarmayan pres ve harman tuğla nem ve suya dayanıklılık konusundaki özellikleri ile de Roma döneminden günümüze kadar sağlam yapı malzemesi olmuştur.