• 0541 468 09 46
  • info@reyyanstone.com

Reyyan Stone

Kayrak Taşı

Kayrak taşı nehirlerde veya akarsulara düzlemsel bir yüzey sağlayan başkalaşım kayacı parçalarıdır. Taş ocaklarında çıkarılan ve işlenen bu taş kırılma ve çatlamalara karşı dirençlidir. Modern yapılarda dış duvarlarda, şömine ve baca kaplamalarında, park ve bahçe..

Kayrak Taşı

Kayrak taşı nehirlerde veya akarsulara düzlemsel bir yüzey sağlayan başkalaşım kayacı parçalarıdır. Taş ocaklarında çıkarılan ve işlenen bu taş kırılma ve çatlamalara karşı dirençlidir. Modern yapılarda dış duvarlarda, şömine ve baca kaplamalarında, park ve bahçe dekorasyonlarında kullanılmaktadır.
 
Kışın sıcak ve yazın soğuk tutan yapısı ile kayrak taşı farklı renklerde üretilip müşteri beğenisine sunulmaktadır. Yıllarda bozulmadan ve rengini kaybetmeden bulunduğu yüzeyi dışarıya karşı estetik ve güzel gösterebilir. 
 
Kayrak taşının özellikleri
Aşınma durumlarına karşı doğal yapısı ile direnç gösterir.
Her iklim türünde kullanılabilir ve mevsim değişimlerinden olumsuz etkilenmez.
Dekoratif yapılar ve kazanımları konusunda maliyeti düşük bir üründür.
Uygulandığı yüzeye sağlam tutunması ile ıslak zeminlerde rahatlıkla kullanılabilir.
Düzgün bir şekilde ve arada boşluk bırakmadan uygulandığında yıllarca görünümünü koruyarak uzun süre dayanıklılık sağlar.
       
Arduvaz ve damtaşı olarak da bilinen kayrak taşı genellikle yarılma işlemi sonucu küçük parçalar halinde kullanıma hazır hale gelmektedir. Genellikle gri ve değişik tonlarında olan bu taş basınç ve sıcaklık sebebiyle bulunduğu yatakta değişimlere uğrayarak farklı renklere de sahip olabilir. Tek bir ocaktan çıkarılan taşlar bile bazen birbirinden farklı renklere sahip olabilir. Bu farklı renkler kullanıcıya farklı seçenekler sunmayı sağlamaktadır.
 
Keşfedildiği ve kullanılmaya başlandığı dönemlerde genellikle çatılarda kullanılan kayrak taşı yapısı ve düzgünlüğü sebebiyle kiremit gibi bir işleve sahip olmuştur. Modern iş yerleri ve evlerde, bahçelerde ve parklarda görünümü ve kullanımı sebebiyle tercih sebebidir. Maliyetinin düşük olması şıklık konusunda diğer dekoratif ürünlere göre daha çok öne çıkmasını sağlamaktadır. Düz yüzeylere uygulanması gereken taşı uygulama çalışmaları eğimli yüzeylerde kötü bir görüntüye neden olabilir. Patika oluşturmak ve çimler arasında renkli parçalar halinde düzenlenmek için de ideal bir dekorasyon malzemesidir.