• 0541 468 09 46
  • info@reyyanstone.com

Reyyan Stone

Kültür Taşı

Doğal taşlardan alınan örneklerin çimento ile karıştırılması sonucu oluşan dekoratif ürünler kültür taşı olarak bilinirler. Taş tozu, kum ve çimento karışımı ile oluşan bu ürünler duvar kaplama ve cephe dekorasyonu konusunda hayat kolaylaştırıcı etkiye sahiptirler.

Kültür Taşı

Doğal taşlardan alınan örneklerin çimento ile karıştırılması sonucu oluşan dekoratif ürünler kültür taşı olarak bilinirler. Taş tozu, kum ve çimento karışımı ile oluşan bu ürünler duvar kaplama ve cephe dekorasyonu konusunda hayat kolaylaştırıcı etkiye sahiptirler. Doğal taş görünümüne sahip bu ürünleri elde etmek için kalıp halinde işleme sokulan bir renklendirme çalışması yapmak gerekir. İsmail gerektiren bu işlemler sonucu oluşan taşlar doğadaki taşlar evlere taşınmış hissiyatı vermektedir. Doğal taş yapısı görünümü sebebiyle son zamanlarda en çok tercih edilen duvar kaplama ürünleri olmuştur.
   
 Kültür Taşının özellikleri
Diğer kaplama ürünlerine göre daha doğal bir görünüm sundukları için en gerçekçi kaplama malzemesi olarak kabul edilirler.
Uygulandığı yüzeylerde kalıcılık yakalaması sebebiyle boyama maliyetleri ve yapısı sebebiyle izolasyon maliyetlerini ortadan kaldırır.
Yağmur, nem ve su gibi duvarlara zarar veren şeylerden etkilenmez.
Farklı renk seçenekleri sunarken tüm bu renklerin doğallık ve gerçeklik ile uyumlu bir yapısı vardır.
İnşaat aşaması bitmiş her türlü yüzeye uygulanabilir.
   
Kültür taşı ile duvar kaplamak doğal taşların bir uyum içinde birbirini tekrar etmesi ile mümkündür. Doğal taşlar ile arasında ağırlık farkı bulunan bu taşlar gelişen teknoloji ile yüzeylere rahatça uygulanabilir duruma gelmiştir. Profesyonellik isteyen bölümleri olmasına karşılık kültür taşı kaplaması ev sakinlerinin tarafından da yapılabilecek kolaylıkta sayılabilir. Uygulama işlemleri konusunda bilgi verici bir doküman sahibi olan herkes uygun malzeme ve yapışkanlarla kültür taşı uygulaması yapabilir. Tuğla olan duvarlarda sıva yapılmadan kültür taşı ile kaplama uygulamaların yapılmaması gerekir. Uygulama aşamasında duvarın ıslak olmaması ve temizlenmesi elzemdir. Duvarlarda boya olmaması gerekir. Boya olduğu durumlarda boyanın duvardan çıkarılması gerekir. Uygun şekilde ve etkili bir duvar kaplaması için duvarın yapısı önemlidir. Gazbeton gibi malzemelerden yapılan duvarlarda kültür taşının sağlam bir kaplama oluşturması için aderans gibi ona uygun harçlar kullanmak önem arz eder.