• 0541 468 09 46
  • info@reyyanstone.com

Reyyan Stone

Dekoratif Tuğla

Dekoratif tuğla modern yapılarda eskitilmiş ve antik görünümü vermek ve bu görünümü ışıklar, ahşap, cam gibi malzemelerle pekiştirerek zamanın ötesine hitap eden bir estetik zevk uyandırma malzemeleridir. Kaba inşaat tuğlalarından yapı ve şekil olarak farklı olan dekoratif..

Dekoratif Tuğla

Dekoratif tuğla modern yapılarda eskitilmiş ve antik görünümü vermek ve bu görünümü ışıklar, ahşap, cam gibi malzemelerle pekiştirerek zamanın ötesine hitap eden bir estetik zevk uyandırma malzemeleridir. Kaba inşaat tuğlalarından yapı ve şekil olarak farklı olan dekoratif tuğla modelleri, dekorasyonun uygulanacağı bölgeye ve duvar çeşidine göre farklılık göstermektedir. Gelişen teknoloji ile yüzlerce modeli üretilebilen tuğlalar birkaç genel başlık altında incelenebilir.
 
Dekoratif tuğla çeşitleri
Harman tuğla: Düzgün olmayan dikdörtgen biçimleri ile tarihin eski zamanlarından günümüze kadar birçok yapıda kullanılan boşluksuz tuğlalardır. 
Rustic tuğla: Eski Yunan medeniyetlerinin hâlâ güzelliğini koruyan yapı taşları örnek alınarak üretilen, yatay çizgiler barındıran tuğla şekilleridir.
Doğal tuğla: Eski yapıların yıkılması veya restoresi sonucu ortaya çıkan gerçek tuğlalarım şekillendirilmesi ile oluşan tuğlalardır. Diğerlerinden farklı olarak herhangi bir ek yapı malzemesi barındırmazlar.
Çıkma tuğla: Doğal tuğla yapısına sahip olmasının yanında estetik zevk özellikleri ile donatılan tuğla çeşididir.
Sedir tuğla
Barok tuğla
Antik eskitme tuğla
 
Dekoratif tuğla çeşitlerinin hemen hemen hepsi günümüz teknolojisi ve aletleri sayesinde farklı renklerde üretilebilmektedir. Genellikle yapıların iç kısımları için tercih edilen tuğlalarda en çok kiremit rengi tercih edilirken beyaz renk de son zamanlarda tercihlerde önemli yer kaplamaktadır. Maliyeti ve işçiliği konusunda herkesin bütçesine hitap etmese bile görüntüsü göz önüne alındığında çoğu işletme harcanan bütçenin bu retro görünüme değeceğini düşünmektedir. Antik dönem mimarisi ve 18. Yüzyıl mimarisini günümüz teknolojisi ile birleştiren dekoratif tuğla modelleri hem görüntüsü hem de kalitesi ile uzun bir vadede estetik görünüm sunmaktadır. İnternet sitelerinde ulaşılabilecek birçok firma tarafından satışı yapılan ve işçiliği üstlenen bu tuğlalar modern dünyaya antik zamanların havasını verirken yeni ve eskinin mükemmel birlikteliğini de gözler önüne sermektedir.